|
Peter Ivanička

Tomáš Žákovič: Zväz posúva malý futbal hore

Interliga Sereď

V Seredi má malý futbal dlhoročnú tradíciu. Miestna Interliga neustále prichádza s inováciami a snaží sa vytvoriť čo najlepšie podmienky pre jednotlivé tímy a hráčov. Viac nám o nej porozprával Tomáš Žákovič.

Ahoj Tomáš, si ligovým správcom Interligy Sereď. Predstavíš nám v skratke vašu súťaž?

Ahojte, moje meno je Tomáš Žákovič a Interligu vediem od jej začiatku, keď som ju v roku 2005 založil a s malými prestávkami ju vediem doteraz. V tej dobe niečo také v Seredi chýbalo, a tak sme spojili rôzne mužstvá, ktoré hrávali len tak pod jedným občianskym združením a dali tomu formu ligy. A fungujeme doteraz, čo je znakom dobrej práce. Od začiatku sme hrávali v počte 10 tímov, ale postupom času sme sa ustálili na ôsmich. Starí hráči už tak nevládzu a mladí sa prihlasujú pomenej, nakoľko hrávajú aj iné futbalové súťaže a nestíhali by. Hráme len cez víkendy a od istého roku len v hale, lebo u nás v Seredi pre nás vonku nie je ideálne ihrisko.

Aké máte s vašim projektom plány do budúcna?

V najbližšej dobe máme len jeden cieľ – začať hrať.My sme si tu už tak trošku zvykli na to, že sa skoro každý víkend stretneme a hráme futbal, a to všetkým naozaj chýba. Uvidíme, čo to spraví s počtom tímov, či sa nejaké nerozpadli alebo nevznikli, pretože korona nás zasiahla tesne pred začiatkom ročníka. Máme tu tímy, ktoré lige dominujú. V minulosti to bolo Tekuté zlo, teraz je to Légia Inter. Podľa mňa sú to tímy, ktoré sú konkurencieschopné v každej súťaži, ale bohužiaľ nie vždy sa ich podarí  dostať na vrcholový turnaj SZMF. To je veľká škoda, pretože by určite zamútili vody malého futbalu. Našťastie máme tímy ako Atetico, ktoré milujú turnaje a vedia nás aj reprezentovať. Mimo to je asi každého cieľom získať čo najviac financií. Nás sponzoruje mesto Sereď, bez ktorého podpory by sme tak dlho nevydržali a patrí im veľká vďaka.

Atletico Sereď: Niké MSR 2020

Pred nedávnom ste prešli aj na nový web, ktorý funguje vďaka platfrome ISMF. (Informačný systém malého futbalu – pozn. red.) Aké sú tvoje prvé postrehy? Čo sa vám páči/nepáči?

Jednou z posledných zmien ktoré sme urobili, bol prechod z našej starej stránky na novú pod záštitou SZMF. Vidíme v tom veľký potenciál hlavne smerom k ministerstvám, ktoré v prípade potreby, budú mať celú hráčsku databázu na jednom mieste a nebude potrebné ju každý rok aktualizovať. My sme mali takú jednoduchú stránku, kde bolo iba to najnutnejšie, čo treba. Súpisky, výsledky a tabuľky. Táto stránka je obsahovo úplne inde ako sme boli zvyknutí, preto sa s tým musíme všetci najskôr zžiť. Ale treba uznať, že je dosť intuitívna a pracuje sa s ňou dosť ľahko. A keď aj niečo nevieme, prípadne nám nie je jasné, vždy je online Juraj Šupák zo SZMF, ktorý nám ochotne pomôže s každým problémom.

Odporučili by ste iným súťažiam, ktoré váhajú využiť tento systém? Ak áno, prečo? Aké sú jeho hlavné výhody.

Prechod na novú stránku zatiaľ hodnotiť nemôžem, nakoľko ju nemáme odskúšanú „v záťaži“. Ale vizuál, funkčnosť, efektívna komunikácia voči hráčom a iné vychytávky sú pozitívnou zmenou a verím, že v náš prospech. Veľmi si cením napr. aj to, že si môžu manažéri tímov spravovať svoje tímy sami. Či už fotky, štatistiky… Drobnou nevýhodou je to, že občas príde pozvánka do ISMF hráčovi do spamu, ale to vnímame iba ako detail. Hráča stačí na to upozorniť a je hotovo.

Zdroj: facebook.com

Ako hodnotíte inštrukcie a spoluprácu so SZMF?

My sme členom SZMF skoro od jeho vzniku, takže sa dá povedať, že aj my „formujeme“. Momentálne je zväz oveľa ďalej, ako keď sme začínali. Turnaje, celoslovenské ligy a iné je výsledok dobrej práce prezidenta Peťa Králika a jeho tímu. Posúvajú zväz smerom hore a to je dobre, lebo z toho môžu profitovať všetky súťaže, ktoré patria pod SZMF.

submenu

Tabuľka

Sereď (SER) Interliga
# Tím Z Skóre Body
1. KLA Kladivári 2 11:2 6
2. LEG Légia 2 5:3 4
3. AZB Azbest 2 7:8 3
4. RUS Rusi 2 11:6 3
5. RIO Vamos Rio 2 6:6 3
6. MAA Maaskantje 2 5:5 2
7. YB Young boys 2 4:7 1
8. ATL Atletico 2 3:15 0

štatistiky

Sereď (SER) Interliga
1. MAA David Komačka 4 Gólov
2. KLA Michal Spacil 4 Gólov
3. RUS Thomas Kotlár 4 Gólov
4. RIO Kamil Grivalsky 3 Gólov
5. RUS Vojtech Pilo 3 Gólov
6. RUS Ján Mihok 3 Gólov
7. RIO Dávid Horváth 2 Gólov